ÜRÜNLER

DEMİRYOLU ULAŞIM            SİSTEMLERİ

         Ürünler

 KARAYOLU ULAŞIM            SİSTEMLERİ

          Ürünler

 TELEKOMÜNİKASYON

         Ürünler

 DIŞ ÖĞELER

         Ürünler

HİZMETLER

 TASARIM ve MÜHENDİSLİK

          Tasarım

           Kablo Döşeme

 

PROJELERİMİZ


 • SÖKE ÇALIŞMASI 2010

 •  

  s

    Aynı zamanda AŽD Praha, belirlenen bir noktada hemzemin geçit güvenlik çözümünü gerçekleştirmeyi TCDD’ye önermiştir. Ağustos 2009’da TCDD Yönetimi, projeyi İzmir 3. Bölgede gerçekleştirmeye karar vermiş ve hemzemin geçit çözümü için uygun sahayı araştırması amacıyla uzmanlarını göndermesi için AŽD Praha’yı davet etmiştir. Olası yerlerle ilgili etüt çalışmasından sonra TCDD 3. Bölge Müdürlüğü, proje için uygun yerin Söke-Ortaklar demiryolu hattında Söke demiryolu istasyonu yakınında km 120+405’teki yer olacağına karar vermiştir. Takip eden aylarda, TCDD 3. Bölge Müdürlüğü ve AŽD Praha, projenin gerçekleştirilmesine ilişkin tüm koşullar üzerinde anlaşmaya varmıştır. Bu koşullar, her iki Taraf arasında imzalanan Protokolde belirtilmiştir.  

  s

  s
 • Tüm bölge müdürlüklerinden TCDD teknik uzmanlarının hemzemin geçit güvenlik çözümünü yakından tanımaları için, AŽD Praha, TCDD 3. Bölge Müdürlüğüyle birlikte Ağustos 2010’da İzmir ve Söke’de iki günlük bir sunum organize etmiştir. TCDD İzmir’de gerçekleşen birinci gün programında sistemin detaylı teknik sunumları yapılmış ve AŽD Praha uzmanlarının TCDD uzmanlarının tüm sorularına cevap verdiği teknik tartışma oturumu gerçekleştirilmiştir.
  İkinci gün programında Söke demiryolu istasyonundaki dispeçer merkezinin ziyaret edilmesi dahil, Söke’deki Anklaşman (LX) sistemi gösterilmiştir. Bu gösterim sırasında, katılımcılar, sistemin çalışmasıyla ilgili ayrıntılı bilgiler almıştır. AŽD Praha hemzemin geçit sunumu, tüm TCDD katılımcıları tarafından beğenilmiştir.

  s

     

  s

  Servis faaliyetleri:
  Düzenli bakım ve temel servis faaliyetleri, Söke’deki TCDD istasyonunun bakım uzmanları tarafından servis anlaşmasına dayalı olarak yürütülmektedir. Daha ciddi kusurlar, AŽD Praha servis merkezi tarafından derhal çözüme kavuşturulmaktadır.

  Montajı yapılan sistem için tüm yedek parçalar seti, Söke’deki depodan temin edilmektedir. Usulüne göre eğitilen TCDD uzmanları, arıza durumunda komponentleri değiştirmeye yetkilidir.

  s

  Mevcut Anklaşman (LX) çözümünün temel faydaları:


  • SIL4 gerekliliklerine uygun güvenilir ve güvenli bir sistemin monte edilmesi

  • Anklaşman (LX) sisteminin hareket halindeki trenler tarafından otomatik olarak çalıştırılması

  • Mevcut Anklaşman (LX) durumuyla ilgili bilgilerin dispeçer merkezine iletilmesi

  • Anklaşman (LX) arızası durumunda uyarı SMS mesajlarınin bakım personeline otomatik olarak gönderilmesi

  • Nihai arızaların hizlica tespiti, kolay onarılması

  • Dispeçer merkezi veya teknoloji kulübesinden Anklaşman (LX) sisteminin acil durumda kontrolü imkanı, Anklaşman (LX)’ın kilitlenmesi olasılığı

  • Sistemin asgari bakıma ihtiyaç duyması

  • Anklaşman (LX) bölgesinde güvenlik ve çevrenin iyileştirilmesi (karayolun yeniden inşası, yayalar için yeni yaya geçidi, görüş alanının iyileştirilmesi, yeni zemin şekillendirme)

  • Karayolu araçlarının hızının azaltılması

  • Yeni kamera sistemi sayesinde Anklaşman (LX) bölgesindeki durumun izlenmesi

  • Yeni trafik işaretleri sayesinde sürücüler için daha iyi bilgilendirme imkanı

  • İlk duruma kıyasla Anklaşman (LX) bölgesindeki kaza oranının % 5’e düşürülmesi
  s

         Ekipman montajının tamamlanmasından sonra, Anklaşman (LX) işlevselliğine ilişkin nihai testler, teknik yönetmelikler doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Onaylanan proje dokümanlarına dayalı olarak sistem her bir hat kesimini meşgul etme simülatörü (dingil sayıcı modeli) ile tamamen test edilmiş olup Anklaşmanın (LX) başarılı testine ilişkin protokol düzenlenmiştir. 1 Haziran 2010’da sistem gerçek işletmede başarılı bir şekilde test edilmiş ve 2 Haziran’da tüm alt sistemleriyle birlikte devreye sokulmuş, deneme işletmesine alınmış ve son kullanıcıya ve işletmeciye teslim edilmiştir. Teslim işlemleri sırasında, ekipmanlar komisyon üyeleri tarafından tamamen incelenmiş ve proje dokümanlarıyla karşılaştırılmıştır. Yürütülen tüm çalışmaların onaylanan projeye uygun olduğu ve geçerli standartlar ve yönetmelikler doğrultusunda usulüne göre tamamlandığı tespit edilmiştir.   

  s

   Yeni Anklaşman (LX) sisteminin deneme işletmesi sırasında, Söke hemzemin geçidindeki kazaların oranının önceki duruma kıyasla ciddi ölçüde azaldığı kanıtlanmıştır.  Bununla birlikte, mevcut güvenlik düzeyi, aşağıda önerilen tedbirlerin alınmasıyla daha da iyileştirilebilir:

   

  • Geçen karayolu araçlarının hızının daha da azaltılması, daha etkin yavaşlatıcı karayolu yüzey öğelerinin montajı

  • Karayolu trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin tespit edilmesi ve cezalandırılmasına olanak sağlayacak kamera sisteminin daha da iyileştirilmesi

  • Karayolu araçlarının karşıt-akış istikametinde hemzemin geçide ulaşmasını engelleyen ek zemin şekillendirmenin yapılması ve güvenlik tedbirlerinin alınması.

  TCDD ağına yönelik kapsamlı hemzemin geçit çözümü, önerilen sistemin katalogunda açıklanmıştır. Ek bilgiler, Anklaşman (LX) sisteminin deneme işletmesine alındığı tarihte TCDD’ye iletilen ticari ve teknik dokümanlarda yer almaktadır.

  s

  Söke Fotoğraf Galerisi

  Devamı...